Eibach Silver Coilover Spring - 3.00" I.D. 1600.300.0600S
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
06
quantity
Product details
Category
Eibach (1600.300.0600S) 16" x 3" I.D. Coil-Over Spring - 600 lb. Load Capacity
  • Red Powder Coated
  • Each Spring Individually Tested And Rated
  • Highest Linearity And Guaranteed Rate Consistency
  • Precision Plan Parallel And Square End Configurations Under Unloaded And Loaded Conditions
  • Highest Linearity And Guaranteed Consistency
UPC 803050288523
Brand Name Eibach
Style Name Traditional
Manufacturer Eibach
Model Number 1600.300.0600S
Material Type Alloy Steel
Item Type Name Eibach (1600.300.0600S) 16" x 3" I.D. Coil-Over Spring - 600 lb. Load Capacity
Automotive Fit Type Universal Fit
Included Components Eibach (1600.300.0600S) 16" x 3" I.D. Coil-Over Sp